Błędy przy instalacji domofonów

Bez wątpienia domofony, to wygoda oraz zabezpieczenie przed wejściem na posesje nieproszonych osób. Jednak przed instalacją domofonu warto przeczytać parę artykułów, aby ustrzec się przed najczęściej popełnianymi błędami przy instalacji.

Do najczęstszych błędów podczas instalacji możemy zaliczyć:

  • Panel wewnętrzny umieszczony w wiatrołapie

  • Złe poprowadzenie przewodów

  • Ogrodzenie niedostosowane do montażu panelu domofonowego

  • Brak awaryjnego otwierania wejścia

  • Niewłaściwe oświetlenie wejścia na posesję

  • Brak oświetlenia ścieżki prowadzącej do domu

Panel wewnętrzny umieszczony w wiatrołapie

Bardzo często popełnianym błędem jest umieszczanie panelu wewnętrznego w wiatrołapie. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem umieszczenia panelu jest najczęściej przedpokój lub pomieszczenie, w którym najczęściej przebywamy. Umieszczanie panelu w wiatrołapie jest szczególnie niekorzystne w zimę. Ponieważ często wychodząc do wiatrołapu ochładzamy cały dom. Jeżeli nasz domofon wyposażony jest dodatkowo w ekran LED lub LCD warto pamiętać, aby umieścić go na wysokości, która będzie wygodna dla wszystkich domowników.

Złe poprowadzenie przewodów

Podczas instalacji domofonów należy pamiętać o tym, że przewód, który łączy panel zewnętrzny z wewnętrznym musi spełniać odpowiednie wymagania, czyli musi posiadać odpowiednią ilość żył, przekrój oraz ekranowanie. Domofony przeważnie funkcjonują na zwykłych kablach telefonicznych, które powinny być umieszczane w rurkach ochronnych ze względu na słabą wytrzymałość mechaniczną. Dlatego też nie poleca się umieszczania ich bezpośrednio w ziemi. Droższą alternatywą dla kabla telefonicznego może być zastosowanie kabla energetycznego typu YkY.

Ogrodzenie niedostosowane do montażu panelu domofonowego

Jeżeli planujemy zakładanie domofonu w domku jednorodzinnym należy pamiętać o tym aby odpowiednio przygotować słupki pod panel zewnętrzny, który będzie komunikował się z naszym unifonem umieszczonym wewnątrz budynku. Jeżeli planujemy stawiać betonowe słupki bramy, to należy w nich porobić odpowiednie nisze pod panel oraz zaczep. Zaplanowanie tego wcześniej uchroni nas przed niepotrzebnym rozkuwaniem słupków.

Brak awaryjnego wejścia na posesję

Częstym błędem popełnianym podczas zakładania domofonu jest brak awaryjnego przycisku, który w razie gdy zapomnimy kluczy lub nikogo nie będzie w domu, otworzy nam furtkę. Jeżeli obawiamy się, że ktoś obcy może jednak zlokalizować taki przycisk, to możemy zainwestować w cyfrowy panel, który po wpisaniu odpowiedniego kodu liczbowego otworzy zamek elektromagnetyczny.

Niewłaściwe oświetlenie wejścia na posesję

W tym podpunkcie chodzi głównie o domofony z kamerą. Co prawda nowoczesne wideo domofony mają diody, które umożliwiają podgląd w nocy, ale są one stosunkowo słabej jakości i mają niewielki zasięg. Więc jeżeli planujemy założyć wideo domofon należy zainwestować w dodatkowe oświetlenie przy furtce. Aby oszczędzać energię możemy zainstalować czujnik, który będzie uruchamiał światło tylko w momencie gdy ktoś wciśnie przycisk na panelu zewnętrznym. Należy pamiętać również o prawidłowym ustawieniu kamery, ponieważ w momencie gdy będzie ostre słońce i kamera będzie w nie skierowana, wtedy zobaczymy tylko czarną sylwetkę osoby próbującej wejść na naszą posesję.

Brak oświetlenia ścieżki prowadzącej do domu

Jeżeli furtka jest mocno oddalona od drzwi wejściowych naszego domu. Warto zainwestować w takim wypadku dodatkowe oświetlenie ścieżki, które również będzie aktywowało się w momencie gdy otworzymy furtkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *